Zapraszamy do współpracy.

Specjaliści

Depresja

Każdy człowiek doświadcza w życiu uczucia smutku i przygnębienia. Jest to zupełnie naturalne. Jednak, gdy smutek się przedłuża, gdy negatywne emocje stają się dominujące w naszym życiu i gdy pojawia się problem w poradzeniu sobie ze zwykłymi czynnościami, wtedy smutek staje się chorobą.

O depresji mówimy, jeśli poczucie smutku, przygnębienie trwa dłużej niż dwa tygodnie. Czynności, które do tej pory sprawiały człowiekowi radość, już nie cieszą, pojawia się brak zadowolenia z życia, niechęć do codziennych zajęć. Chory na depresję uważa, że nie jest nic wart, na nic dobrego nie zasługuje, nic interesującego go już nie spotka, jest gorszy od innych. Smutek, jaki go trawi, zdaje się nie mieć końca. Nic mu się nie chce, na nic nie ma siły. Brakuje mu energii do działania, często dochodzą kłopoty z pamięcią i koncentracją, bezsenność, nierzadko stany lękowe, których nie można żadną siłą się pozbyć. Pojawiają się różne dolegliwości fizyczne takie jak suchość w ustach, zaparcia, bóle głowy, mięśni. Spada również odporność organizmu, co skutkuje częstszymi niż zwykle przeziębieniami lub grypą.

Badania wskazują, że co najmniej co piąty dorosły przynajmniej raz w swoim życiu przeżywa stan, który można rozpoznać jako depresję i który wymaga specjalistycznego leczenia. W Polsce najwięcej osób dolegliwość ta dotyka w okresie jesiennym, tuż po wakacjach.

Statystyki mówią, że na depresję cierpią przeważnie kobiety, ale dotyka ona wszystkich bez względu na płeć. Mężczyźni rzadziej poszukują pomocy. Nie chcąc być postrzegani jako nieudacznicy czy słabeusze, często ukrywają swój stan przed bliskimi i przed samymi sobą. Przybierają maski popadając w alkoholizm, pracoholizm, seksoholizm czy inne uzależnienia. Inne są też symptomy choroby. W pierwszej kolejności mężczyzna skarży się na bóle mięśni, brak apetytu, bezsenność. Staje się drażliwy, a nawet agresywny. Kobiety w depresji są najczęściej smutne i przygnębione, mężczyźni zaś rozdrażnieni i pobudzeni. Łatwo się irytują i tracą równowagę. Swoją agresję kierują przeciw sobie lub bliskim. Ostatecznie mężczyzna wycofuje się, odcina emocjonalnie, zapada w sobie.

Depresja wywiera również wpływ na rodzinę. Bycie z cierpiącym na depresję nie jest łatwe. Osoba bliska nie wie, jak dotrzeć do chorego, musi dawać wsparcie, choć często sama jest bezradna. Zdarza się, że dbając o chorego zaczyna borykać się z trudnymi emocjami, tłumi swoją frustrację i złość. Są to reakcje zupełnie zrozumiale. Ważne w tej sytuacji jest znalezienie kogoś z kim można porozmawiać o swoich uczuciach, kto wysłucha, doradzi, zrozumie.

Depresja jest chorobą, którą można leczyć, skrócić jej przebieg i objawy przez zażywanie odpowiednio dobranych leków przeciwdepresyjnych i psychoterapie.

Psychoterapia i pomoc psychologiczna:

  • pomaga znaleźć przyczynę choroby,
  • pomaga radzić sobie z objawami choroby i łagodzić je,
  • uczy rozpoznawać swoje emocje, wpływać na swój stan
  • daje wsparcie w czasie leczenia